Florencja…elegancka i bajecznie bogata

by

Piękna, elegancka i bajecznie bogata Florencja z wielkimi dziełami sztuki o ogromnym znaczeniu dla kultury europejskiej, nie może zostać ominięta podczas zwiedzania Włoch. Kolebka renesansu, miasto poetów i humanistów, malarzy i architektów może stać się dla nas arcyciekawym przeżyciem.

Pierwsze moje skojarzenia z piękna Italią to Rzym, Sycylia, Wenecja, Piza oraz piaszczyste plaże i moje ulubione stare, z klimatem, ciasne uliczki.  Wybierając się do Włoch na urlop, w swoich pierwszych planach nie znalazłam miejsca na Florencję. Stało się tak, i oczywiście nie żałuję tego, że przy okazji podróżowania po Włoszech odwiedziłam to zachwycające miasto.

florencja

florencja

Florencja

Mając jeden dzień na zwiedzanie, trzeba wziąć pod uwagę, że nie zobaczymy wszystkiego, przez co florenckie, symboliczne miejsca muszą być poddane jakiejś selekcji. A co należy zwiedzić? Wszystko zależy od czasu, którym dysponujemy. Na pierwszym miejscu znajduje się symbol miasta i przedmiot dumy florentyńczyków, Katedra Santa Maria del Fiore. Jest tak ogromna, że widać ją z wielu miejsc, co stanowi charakterystyczny element we florenckiej panoramie.  Wyróżniającym się miejscem jest także Piazza della Signora, gdzie umieszczone są różne ,,adamowe’’ posągi. Konny pomnik księcia Kosmy I, fontanna Neptuna, portyk zwany Loggią dei Lanci a także pałac Palazzo Vecchio tworzą wyjątkowy klimat.

florencja

Najlepszym rozwiązaniem dla obolałych nóg jest chwila relaksu w jednej z tutejszych kawiarni. Ja upatrzyłam sobie na placu  Piazza Signoria ładną kawiarnię  Caffe Riviore, która została założona w 1872 r., w której możemy wypić filiżankę  pysznej kawy oraz zjeść smaczne włoskie ciacho. Z kawiarni tej widać wszystkie kolumny oraz pałac Vecchio, więc jest to idealne miejsce aby w spokoju podziwiać tą historyczną część miasta.

florencja

W bliskiej odległości znajduje się także pałac Uffizi, zabytkowe miejsce, które powstało w latach 1560-1580 na życzenie Kosmy I, w którym miała być ulokowana cała administracja państwa. Kolejną wspaniałą budowlą jest bazylika Santa Croce, która stoi na wschodnim krańcu. Powinien być to także ważny element naszego zwiedzania, ponieważ w bazylice tej spoczął na wieki Michał Anioł. Nie ma także możliwości aby nie spostrzec mostu, z którym najbardziej kojarzy nam się Florencja.

florencja

Most Złotników mieszczący się w centrum, nad rzeką Arno jest bardzo charakterystyczny. Na większości fotografiach głównym obiektem jest właśnie Ponte Vecchio. Koniecznie każdy turysta powinien odbyć spacer po zabytkowym moście, łączącym dwie części miasta.

florencja

Florencja Jest wyjątkowym miastem, i dla tych wszystkich, którzy przywiązują uwagę do historii sztuki, życzę tego aby znaleźli nie jeden dzień tak jak ja, lecz chociaż dwa dni na zwiedzanie pięknej Florencji.