Muzeum Wsi Radomskiej – koniecznie trzeba to zobaczyć!

by

     W ostatnie chłodne, kwietniowe wieczory, przypomniała mi się słoneczna, ciepła, prawdziwa wiosna. Leżąc pod kocem, popijając herbatkę nawet przez myśl mi nie przeszło aby otworzyć okno oraz wyjść na wieczorny spacer. Jestem strasznym zmarzluchem 🙂 Pamiętam jak parę lat temu mogłam cieszyć się z niedzielnego spaceru w Muzeum Wsi Radomskiej. Nie był to tylko zachwyt nad tym co można tam podziwiać, lecz były to chwile spędzone na świeżym, ciepłym powietrzu. Szkoda tylko, że pogoda póki co nie dopisuje nam tej wiosny 🙁

 

Muzeum Wsi Radomakiej

Dlaczego warto przyjechać do Muzeum Wsi Radomskiej?

W miejscu takim jak  to Muzeum możemy zobaczyć jak wyglądało  życie kilkadziesiąt lat temu. Jak często zastanawiacie się nad życiem ludzi z XIX i XX wieku? Ja osobiście często dumam nad tym jak to kiedyś wyglądało. Najczęściej zdarza mi się myśleć o tym gdy przejeżdżam przez małe wsie lub gdy odwiedzam skanseny czy wiejskie muzea.

 

Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej

Jeśli już przyjedziecie do Muzeum Wsi Radomskiej to zajrzyjcie do pięknego kościoła pod wezwaniem św. Doroty z Wolanowa. Jest jednym z nielicznych, starych, drewnianych kościołów zachowanych na Mazowszu. Jak sami widzicie (powyżej na zdjęciach) ocalałe w nim trzy drewniane późnobarokowe ołtarze wyglądają pięknie. Osobiście bardzo lubię historię takich miejsc, więc dlatego wspominam o nim na samym początku 🙂

Jeżeli będziecie chcieli poczuć więcej wiejskiego klimatu to wyruszcie w kierunku Zagrody z Chomentowa.

Muzeum Wsi Radomskiej

Pięknie bielona chałupa, drewniana obora czy stodoła to budowle z pierwszej dekady XX w. To w takiej zagrodzie żył zamożny rolnik z okolic Radomia. 

Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej

W okolicy Świąt Wielkanocnych, w chałupach w Muzeum Wsi Radomskiej, możemy podziwiać ekspozycję wielkanocną, zaś na przełomie grudnia i stycznia – bożonarodzeniową. Wystroje wnętrz prezentują liczne perspektywy radomskiego świętowania. Niektóre przedstawione formy są nam znane i stosowane współcześnie, zaś inne uległy przeobrażeniu, bądź całkowicie już zanikły.

Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej

Nie ma możliwości aby przejść obok i nie stanąć przy wiatrakach, których jest tutaj kilka sztuk. Jaka szkoda, że nie można obecnie zobaczyć jak one pracują. Nigdy nie widziałam jak wygląda taki wynalazek w wewnątrz, a od dawna korci mnie aby zobaczyć na własne oczy jak wyglądała kiedyś produkcja mąki 🙂

Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej

Piękny krajobraz wiejski zdobiły także dwory szlacheckie zamieszkiwane przez bogatsze społeczeństwo. W Muzeum Wsi Radomskiej także możecie zachwycać się dworami. Znajdziecie tu dwa dwory: jeden z Brzeziec z II poł. XVIII w.  oraz drugi zbudowany ok. 1780 r. dwór z Pieczysk, w którym możecie podziwiać wystawę XIX-wiecznych wnętrz mieszkalnych.

Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej to dość duży skansen i możecie zobaczyć w nim  także inne budynki, o których wcześniej Wam nie wspomniałam, takie jak: remiza z Antoniowa, kuźnia, spichlerze, stodoły, studnie, szopy, obory, kurniki, chlewy, ubikacje, a także gołębnik, suszarnię tytoniu, sieczkarnię oraz olejarnię.

Muzeum Wsi Radomakiej

Muzeum Wsi Radomakiej

Muzeum Wsi Radomakiej

Życie na wsi zazwyczaj toczyło się w  zgodzie i akceptacji otaczającego świata.  Wieś dawała poczucie pojednania z naturą, koiła zmysły, uspokajała wewnętrznie i duchowo. Dziś jest podobnie. Ludzie uciekają z miast na wieś bo jest ona odskocznią od codzienności. To w takich miejscach możemy zapomnieć o swoich problemach oraz w inny niż zazwyczaj sposób odpocząć podziwiajac życie, które nie jest ograniczone do najprostrzych czynności 🙂

Jeżeli macie ochotę to wybierzcie się 1-go maja do Muzeum Wsi Radomskiej. W godzinach: od 13-stej do 18-stej będziecie mogli uczestniczyć w  warsztatach fotograficznych, plastycznych, odwiedzić wystawy fotograficzne, a dla wszystkich tych co lubią się bawić , odbędzie się zabawa taneczna ,,Pod dębem”.